x

Google го претстави новиот Android 12

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 21 Мај, 2021 од GSM.mk

Компанијата Google на годинашниот настан Google I/O ја претстави новата верзија на оперативниот систем Android.

Иако бета верзијата беше достапна на програмерите во претходните 3 месеци, не беа познати сите опции и нови функции.

Освен што Android 12 изгледа поинаку од претходните верзии, има и многу новости кога станува збор за безбедноста на корисниците и заштита на личните податоци.

Сè уште не е познато кога ќе биде готова верзијата на Android 12, но се претпоставува дека ќе биде достапна на почетокот на септември. 


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.