x

Google Photos тестира нови филтри што ви дозволуваат да пребарувате според видот на содржината

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 18 Мај, 2021 од GSM.mk

Google Photos тестира нова опција што треба да го олесни наоѓањето слики и видеа. Додека пребарувате слики за одредена личност во рамките на „Фотографии на Google“, корисниците ќе можат да го рафинираат пребарувањето со избор дали да прикажуваат резултати, вклучително: омилени, видеа, селфи, колажи, анимации, филмови, креации, слики од екран, архивирани и движечки фотографии.

Како што известува Android Police, новата опција за филтрирање на Google се чини дека е во фаза на тестирање, бидејќи не е можно да се види опцијата за филтрирање од кој било уред. Филтрите исто така се чини дека не се специфични за одредена верзија на „Фотографии на Google“, што сугерира дека може да се тестира на страната на серверот со некои сметки.

Како што истакнува „Android police", секогаш може да ги филтрирате резултатите од пребарувањето кога извршувате пребарување на лице на „Фотографии на Google“, со внесување на барањето во полето за пребарување „Фотографии на Google“. На пример: „Селфињата на Дејвид Гарсија“ ќе ги претстави истите резултати како и пребарувањето за „Дејвид Гарсија“ и потоа филтрирање на селфињата.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.