x

Google се соочува со судски спор во САД во врска со монополот на Play Store

Категорија: Занимливости Објавено на 09 Јули, 2021 од GSM.mk

36 американски држави покренаа тужба против „Гугл“ за вклучување во монополски активности при дистрибуција на апликации и плаќања на „Продавницата за Play“. Тужбата на Окружниот суд во САД за Северниот округ на Калифорнија тврди дека Гугл ги крши Дел 1 и 2 од законите за монопол, попознат како Шерман акт.

Според тужителот, Гугл наметнува „технолошки пречки или неточни предупредувања“ за да ги исплаши корисниците од апликациите што ги поставуваат странично и забранува ОЕМ да ги вчитаат конкурентските продавници за апликации.

Според документите, над 90% од корисниците на Андроид во Соединетите држави ја користат продавницата Google Play, и ниту една друга продавница за апликации нема над 5% од пазарот.

Наводниот монопол на Google не се однесува само на дистрибуција на апликации, туку и на тоа како ги собира своите плаќања од 30%, без разлика дали станува збор за набавка во апликација или за непосредна нарачка за апликација. Алтернативните процесори за плаќање како PayPal или Braintree наплаќаат значително пониски такси од наплатата на Google Play - само 2,9% плус фиксни 30 центи.

Тужителите наведоа и пет главни чекори што Гугл ги презема за да ги одврати корисниците од апликациите за странични оптоварувања, вклучително и договори за дистрибуција со производители на мобилни уреди, предупредувања дека „грубо преувеличуваат ризик“ од странично оптеретување, па дури и туркање на програмерите да потпишат договор што на крајот го спречи дистрибуцијата на Епик нејзината продавница за епски игри на Google Play.

Гугл одговори преку објава на блог, побивајќи некои од тврдењата, но не успеа да им се обрати на другите.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 57

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 4

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 57

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 57

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 58