x

HTC го претстави паметниот телефон Desire 22 Pro

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 04 Јули, 2022 од GSM.mk

Desire 22 Pro е најновиот модел од тајванскиот производител кој последниве години се фокусираше на VR технологијата. Смартфонот припаѓа на средниот опсег, има 6,6-инчен LCD екран со брзина на освежување од 120 Hz, а се напојува со процесор Snapdragon 695. Уредот се напојува со батерија од 4.520 mAh и е компатибилен со екосистемот Viverse на HTC и HTC VR производи, како што се слушалките HTC Vive Flow.

Компатибилноста со Viverse е главен продажен фактор бидејќи корисниците можат да пристапат до виртуелната содржина од Metaverse преку мобилен телефон и поврзаните HTC VR слушалки.

HTC нуди и Viverse Wallet, кој се користи за управување со дигитални средства како што се криптовалути и NFT директно преку мобилни телефони.

На задната страна на телефонот има главна камера од 64 MP (f/1.8), ултра широка камера од 13 (f/2.4) и сензор за длабочина од 5 MP. Селфи камерата од 32 MP (f/2.0) се наоѓа во дупчестиот исечок на екранот. Споменатиот процесор е комбиниран со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија која може да се прошири со microSD картичка.

Desire 22 Pro користи оперативен систем Android 12, а неговата батерија од 4.520 mAh поддржува 18W жичено, 15W безжично и реверзибилно безжично полнење. Сензорот за отпечатоци е поставен на страна, а уредот е отпорен на вода и прашина според IP67 стандардите.

Моделот ќе биде достапен во златна и црна боја, а во Европа ќе се продава по цена од 459 евра. Нарачките веќе се примаат, а испораките се очекуваат од 1 август.

Првите купувачи ќе добијат и ексклузивна дополнителна опрема, како што се маската на HTC отпорна на удари, безжичниот полнач на HTC и ексклузивен NFT подарок што може да се преземе преку апликацијата Viverse.
Извор: Кајгана.мк


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.