x

Huawei ја претстави извонредната HUAWEI P30 серија на настан во Париз

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 29 Март, 2019 од GSM.mk

Во Македонија HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro ќе бидат достапни на пазарот од утре, 27 март, а сите оние кои ќе купат P30 или P30 Pro во првиот месец по официјалното претставување, ќе добијат бесплатен Premium Service

За време на ексклузивниот настан денеска во Парискиот конвенциски центар, Huawei Consumer Business Group (BG) ги претстави HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro. Уредите на HUAWEI P30 се најнапредни паметни телефони на компанијата до денес, со конкурентни професионални камери, иновативен HUAWEI SuperSpectrum сензор, екстремна оптичка HUAWEI SuperZoom леќа, нова Time of Flight (TOF) камера и нова подобра OIS и AIS технологија на стабилизација на сликата. Со P30 или P30 Pro во рака, корисниците можат да снимаат неверојатни фотографии и видеа во секое време.

Во Македонија HUAWEIP30 и HUAWEIP30 Pro ќе бидат достапни на пазарот од утре, 27 март, а сите оние кои ќе купатP30 илиP30 Pro во првиот месец по официјалното претставување ќе добијат бесплатен PremiumService кој вклучува 90-дневно осигурување за еднократна и целосно бесплатна замена на оштетениот заден панел или дисплеј како резултат на случајно стискање на телефонот.

„Последната серија HUAWEIP30, претставува пробив по неколкудецениски развој на технологијата на дигитална камера, која ќе ги преработи правилата и ќе ја преобликува перцепцијата на потрошувачите за мобилната фотографија. Серијата HUAWEIP30 ќе го постави темпото на следните неколку генерации паметни телефони“, изјави Ричард Ју, извршен директор на Huawei Consumer BG.

Поставување нови правила за професионално-квалитетни фотографии

Серијата HUAWEIP30 ќе ги промени очекувањата на луѓето за фотографирање со паметни телефони. HUAWEIP30 Pro е опремен со нов систем на LeicaQuadCamera, вклучувајќи 40MP главна камера со HUAWEISuperSpectrum сензор, ултра широк агол од 20MP, 8MP телефото камера, HUAWEI камера за време на лет (TOF), заедно со 32MP предна камера за ново ниво на selfie.

Сензорот HUAWEISuperSpectrum со 1 / 1,7 инчи гледа на светлината на фундаментално нов начин. Сензорот RYYBSuperSpectrum отстапува од традиционалниот RGBGBayer филтер со заменување на зелените пиксели со супериорни жолти пиксели, давајќи висок максимален ISO рејтинг од 204.800 и 409.600 на HUAWEIP30 и HUAWEIP30 Pro. Со оваа фундаментална промена во технологијата на сензорот, заедно со употребата на поголеми пиксели, Huawei обезбедува извонредни искуства во фотографијата и видеографиката низ широк спектар на сценарија и услови на осветлување.

Камера која отвора поширок свет на можности

Сензорот за широк кадарf/1,6 обезбедува неверојатни ултра-широки слики кои го доловуваат поголемиот дел од светот што го гледате. Работејќи заедно со големиот сензор RYYB и HuaweiAIS + OIS, HuaweiP30 Pro обезбедува посветла слика. Дури и ноќе, деталите на фотографиите се детално прикажани, а во исто време, главните и телефото камери се стабилни.

HUAWEI SuperZoom леќата го отвора новото ниво на фотографирање на зум со елегантен дизајн на уредот. SuperZoom поддржува зголемување до 5 пати оптички зум, 10 пати хибриден зум и 50 пати дигитален зум, што го постигнува преку дизајн на перископ. Призмата во телефото камерата се наведнува на светлина под прав агол за да ја максимизира фокусната должина, минимизирајќи ја висината на камерата, без нарушување на дизајнот на уредот.

Редефинирање на видеографиката на паметен телефон

Со богат пакет на видео карактеристики, HuaweiP30 серијата влегува во нова ера на видеографиката. HUAWEISuperSpectrum сензорот овозможува спектакуларно снимање на видео снимки при слаба осветленост, така што ноќните сцени излегуваат кристално јасни. HuaweiAIS и OIS сега поддржуваат стабилизација за сите поставувања за снимање на видео - вклучувајќи 4K видео на 60fps за совршено снимање во секое време, додека SuperZoom леќата овозможува остри снимки одблиску. AIMovieEditor автоматски ги идентификува акциите и ги дава на корисниците алатките за додавање музика во заднина и специјални ефекти, како што се временски прекини и бавно движење, за создавање видео содржини за споделување со пријателите и семејството.

Водечкиот HUAWEI Dual-View модел во индустријата носи сосема нова перспектива на видеа. Уредот HuaweiP30 ви дозволува да користите две задни камери за истовремено снимање на различни видеа. Во режимот за двоен преглед можете да снимите и снимка со ултра-широк агол и снимка со зум - нудејќи панорама од десната страна и одблиску на левата страна од екранот, ослободувајќи нови можности за снимање на сценски видео клипови.

Камера во согласност со вашата имагинација

Единствената HUAWEIP30 ProHUAWEITime-of-Flight (TOF) камера обезбедува информации за длабочината на полето и овозможува напредна сегментација на сликата.

Функцијата HuaweiAIHDR + им овозможува на предните и задните камери да комбинираат повеќе последователни рамки за да се справат со преекспонирани и повратни снимки и мешавини. SuperPortrait режимот го снима секој мал детал кој ви овозможува да создавате извонредни слики со позадина која е во фокусот и деталите на субјектот во фокусот.

Неверојатно прекрасен дизајн

P30 серијата се базира на водечки во индустријата добар изглед на PSeries.Aрхитектoт Тадао Андо рече дека прекрасните дизајни зборуваат за душата. Преземајќи го овој цитат во срцето, серијата P30 е инспирирана од природата и употребата на нови материјали. 6.1-инчниот HUAWEIP30 и 6.47-инчниот HUAWEIP30 Pro доаѓаат во класичнata црна боја и три нови бои - AmberSunrise, BreathingCrystal и Aurora, создадени со нов висококвалитетен инк-џет процес кој беше пионер на Huawei.

Последното од иновациите

P30 и P30 Pro се преполни со нови водечки карактеристики во индустријата кои ги издвојуваат од конкуренцијата во моќта, перформансите и ефикасноста:

·  Серијата P30 нуди врвни перформанси со врвна ефикасност благодарение на процесорот HUAWEI Kirin 980. 7nm Kirin 980 со Dual-NPU поддржува побрзо препознавање на сликата.

·  Под предното стакло е сензорот за отпечаток на прстот за брза и сигурнаавторизација на идентитетот. HUAWEIP30 Pro, исто така, ја има HUAWEI технологијата за акустичен дисплеј, воведувајќи маглев звучник за испорачување висококвалитетен звук во слушалките.

·  Серијата HUAWEIP се испорачува со EMUI 9.1, која сега воведува систем за датотеки со можност за проширување само за читање (EROFS), што во голема мера ја подобрува брзината на читање на уредот за складирање. Најновиот оперативен систем исто така го поддржува HUAWEIShareOneHop за лесно споделување на датотеки помеѓу Huawei паметните телефони и персоналните компјутери.

  • 40WSuperCharge и долготрајна XXMhA батерија возможуваат овие уреди да работат повеќе од цел ден во услови на интензивна работа.
  • HuaweiP серијата вклучува систем за ладење на графин кој ефикасно и ефективно управува со топлината.

Цената на HuaweiP30 e 44.999 денари, додека цената на HuaweiP30 Proe 57.999 денари.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.