x

HUAWEI Mate X прв телефон во светот со сертификат 5G CE доделен од TUV Rheinland

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 22 Март, 2019 од GSM.mk

HUAWEI Mate X го доби првиот сертификат 5G CE во светот, доделен од TÜV Rheinland, глобален лидер во независни инспекциски служби...

„Во споредба со претходната генерација комуникациска технологија и производи, 5G технологијата и производните форми се посложени. 5G сертификацираните стандарди за тестирање и опрема сé уште се потпираат на континуирано подобрување. Тоа е невиден предизвик за евалуација на 5G паметните телефони. Тимовите на Huawei и TÜVRheinland заедно направија значајни откритија во многу клучни технологии за сертификација. Во иднина, Huawei ќе продолжи да соработува со TÜVRheinlandво истражување на технологијата за сертификација на комуникациските производи и во промоција на размерот на 5G терминалите за комерцијална употреба,“ рече Брус Ли, потпретседател на HandsetBusiness на HuaweiConsumerBusinessGroup, на церемонијата на доделувањето.

Според Стефан Кишка, претседател на бежичен и интернет на нештата во TÜVRheinlandкој му честиташе на Huawei, TÜVRheinland беше сведок на глобалната 5G технолошка сила на Huawei, што е возбудлива вест за индустријата и потрошувачите. „TÜVRheinland напорно работи на полето на безжичната комуникациска технологија веќе многу години. Со нетрпение очекуваме да продолжиме да соработуваме со Huawei за да создадеме, промовираме и да сведочиме за новата ера на 5G“, рече Кишка.

Како прв Huawei 5G паметен телефон, HUAWEIMateX е опремен со најсофистицирана технологија и патенти на Huawei. HUAWEIMateX работи на чипсетот Balong 5000, кој е првиот мулти-режим 5GSoC со 7nm процес, кој може да поддржува 2G, 3G, 4G и 5G со еден чип; Balong 5000 е првиот кој го постигна реперот на индустријата во брзината на преземање од 5G, нудејќи 4.6Gbps во Sub-6GHz (ниска фреквенција, 5G главен фреквентен опсег); Balong 5000 е исто така први чипсет во светот за поддршка на SA и NSA истовремено, со можност да се прилагодат на различни хардверски барања и формати за корисниците и телекомуникациски оператори, со што HUAWEIMateX е вистински 5G паметен телефон. Покрај тоа, Huawei интегрира четири групи на 5G антени со најсовремени технологии во тенкото преклопувачко тело од HUAWEIMateX.

TÜVRheinland е одговорен за целиот процес на сертификација на CE на Huawei 5G паметните телефони. CE сертификацијата за квалитет е неопходен услов на Европската Унија за увоз и продажба на производи и е задолжителна идентификација за влез на европскиот пазар. Производите со ознаката CE покажуваат дека исполнуваат серија на директиви како што се оние за безжична, безбедносна, електромагнетна компатибилност, за здравје, заштита на животната средина и за заштита на потрошувачите.

Стекнувањето на првиот 5GCE сертификат за паметен телефон даде солидна основа за големата комерцијална употреба на 5G мобилните телефони во иднина и уште еднаш ја истакна лидерската позиција на Huawei со 5G технологијата. Huawei ќе продолжи активно да го промовира зрелиот развој на 5G индустријата и да им обезбеди на корисниците вистинско 5G искуство и услуги.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.