x

Huawei Nova 9: Дизајн кој ве привлекува и карактеристики кои ве задржуваат

Категорија: Рецензии // Телефони Објавено на 18 Мај, 2022 од GSM.mk

vdvzdv

Nova 9 е еден од најновите телефони кои се придружуваат на семејството Huawei. Уредот беше претставен во Кина во септември, а кратко потоа се појави и во Европа.

Прво нешто кое ќе го постигнете кајва 9 е дизајнот на задниот дел, каде системот камери има уникатна конструкција со главната камера во фокусот, придружена од три камери. Тогаш, доколку се чувствувате смело и ја изберете т.н “Starry Blue” или ѕвездено сино верзија, тогаш бојата е дефинитивно друга работа која ќе ве воодушеви. Потврдена причината за името кое и е дадено, кога ќе ја погледнете оваа боја навистина се чувствува како да ја гледате целата галаксија во неа, може да ја промените нијанса со секој различен агол. Наш предлог е особено да се види како изгледа под сончевата светлина.

Навраќајќи се на камерите како негова најпривлчена точка, главниот сензор е од 50 мегапиксели, придружен од 8 мегапикселна ултраширокоаголна камера и 2 камери од 2 мегапиксели, за портрети и макро фотографии. Високата резолуција на камерите несомнено се забележува со секоја слика. Кога фотографирате, ќе изберете дека телефонот знае да го открие тоа што го сликате (цвеќиња, зеленило, храна и слично), со цел да ги оптимизирате резервите на камерите до максимум. Ултраокоаголната камера се шири, додека не знаеш кој е до x10 е добар, но наша препорака е дека претходно по x8 нема потреба да го користи, освен во исто така, каде би било потребно. Благодарение на вештачката интелигенција која поседува, дури и не сте професионален фотограф, може да ги најдете максималните додатоци од камерите и да ги извадите сликите што изгледаат професионално.

На предниот дел се наоѓа добро познат дизајн со голем екран од 6.57 инчи поточно, без рамки и селфи камера во околината. Екранот е OLED и од 120Hz, спецификации кои ги гледаме кај смартфоните, карактеристики со пониски цени. Скенерот за отпечатоци, кој се наоѓа под самиот дисплеј, работи одлично.

Под хаубата се наоѓа Snapdragon 778G 4G придружен од 8GB RAM и 128GB 256GB меморија, по желба. Батеријата е од 4300 mAh и телефонот се појавува со брз полнач од 66W. За структура од околу 50% не сме биле околу 15 минути. Тоа значи дека дури и да сте во брзање, телефонот може да го наполни помалку од 20 минути без никаков проблем.

Заклучокот ќе започнеме со тоа дека Huawei Nova 9 е одличен телефон за оние кои сакаат да се “нат” со изгледот на изгледот на уред. Гарантираме дека овој модел на Huawei ќе привлече внимание со својот дизајн, особено во верзијата Starry Night која ја тестираше. Но, како што знаеме сите не се во изгледот. Без грижа! Карактеристиките и спецификациите кои ги нудат Nova ќе се грижите за да имате смартфон кој не само што изгледа добро, туку ќе биде тука за сите ваши дневни потреби, особено во делот на сликата.

И одличните спецификации, неговата цена е достапна за сите.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.