x

Huawei треба да се фокусира на софтвер, сугерира основачот на компанијата

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 26 Мај, 2021 од GSM.mk

Основачот на Хуавеи, Рен Женгфеи, предложи компанијата да премине на софтвер во интерно меморандум, стекнат од Ројтерс. Според него, тимот мора да се „осмели да го води светот“ на терен затоа што тој е фундаментално понезависен од Соединетите држави.

Huawei очигледно се обидува да ја диверзифицира својата деловна активност бидејќи хардверот претрпе огромен удар во последните две години откако беше забранет од администрацијата на Трамп уште во 2019 година.

Бидејќи Huawei е дел од Entity List (список на компании со кои американските организации и граѓани не смеат да прават деловни активности без посебна дозвола), тој изгуби значителен удел на пазарот во светот на паметните телефони, а неговиот оддел за мрежи 5G се забранувани од повеќе земји за добра мерка.

Huawei во моментов работи на Harmony OS - сопствен оперативен систем и центар на неговиот растечки екосистем. Очекуваме да ги видиме мобилните телефони со ОС веќе следната недела, а компанијата планира да има 300 милиони уреди со себе до крајот на 2021 година.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.