x

Huawei Watch D доаѓа со мерења на крвен притисок

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 29 Ноември, 2021 од GSM.mk

Huawei ќе лансира нов уред за носење и ќе има прилично ретка карактеристика. Компанијата доби сертификат за носивост што го следи крвниот притисок.

Протекувачите пронајдоа промотивна слика на уредот наречен Huawei Watch D и веднаш ја објавија на Weibo. Извештаите тврдат дека ќе биде објавен на крајот на декември.

Производот е во завршна фаза на тестирање, а според објавувачот, стапката на точност е навистина добра. Watch D ќе биде еден од ретките паметни часовници што ќе го мери крвниот притисок, а исто така ќе биде единствен во портфолиото за носење на Huawei со својот дизајн.

Сите други часовници на компанијата имаат или кружно лице со две копчиња или правоаголен екран на допир со едно прилично уредно копче на десната страна.

Huawei Watch D incoming with the ability to measure blood pressure

Watch D веќе доби сертификат како медицински уред од класа II на Државната администрација за лекови, но може да потрае некое време додека Huawei не го добие потребното одобрение во други земји.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.