x

Хуманоидниот робот Skybot наскоро на првата мисија во вселената

Категорија: Занимливости Објавено на 18 Јули, 2019 од GSM.mk

Рускиот хуманоиден робот FEDOR е преименуван во Skybot и наскоро ќе учествува во неговата прва вселенска мисија закажана за август, пренесува Sputnik.

Роботот е предаден на компанијата Energia која е оператор во рускиот сегмент на Меѓународната вселенска станица и производител на Soyuz, вселенско летало со кое Skybot F-850 ќе биде пренесен во вселената.

Летот е закажан за 22 август со Soyuz MS-14, а по пристигнувањето сајбер-космонаутот ќе биде пренесен од бродот во рускиот сегмент на Станицата, каде ќе извршува задачи под будното око на космонаутот Александар Скворцов.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.