x

И Microsoft докажа: Работењето само четири дена неделно ја зголемува продуктивноста

Категорија: Занимливости Објавено на 05 Ноември, 2019 од GSM.mk

Јапонскиот огранок на Microsoft соопшти дека пробниот период во кој работеле четири дена неделно дал одлични резултати.

Сосема очекувано, вработените во компанијата биле одушевени од предлогот, а резултатите само ги потврдуваат оние од сличните вакви „експерименти“ – продуктивноста била зголемена за цели 40 проценти, пред сѐ бидејќи се држеле пократки, а поефективни состаноци.

Во август годинава, Microsoft Japan го воведе пробниот период со четириденвна работна недела за сите вработени, а проектот го нарече Work-Life Choice Challenge Summer 2019.

На околу 2.300 вработени им беа дадени пет слободни петоци, без намалување на платата и без одземање денови од годишниот одмор.

Microsoft Japan исто така планира да им даде на вработените паричен надомест за семејни одмори и за доедукација.

„Работи кратко, добро одмарај и учи многу. Тоа е неопходно за да имате опкружување во кое ќе ви биде овозможено да почувствувате дека имате цел и намена во животот и да давате поголем придонес на работа“, вели претседателот и главен извршен директор на Microsoft Japan, Такуја Хирано.

„Сакам вработените да размислуваат и да искусат како може да ги постигнат истите резултати со 20% пократко работно време“, вели тој.

Не е никакво изненадување дека вработените биле попродуктивни и посреќни на работното место кога биле поодморени и кога не биле оптоварени со уште еден ден во неделата поминат во патување до работа.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.