x

IBM го претстави првиот интегриран квантен компјутер

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 10 Јануари, 2019 од GSM.mk

На саемот CES 2019 IBM го претстави првиот интегриран квантен компјутер IMB Q System One, кој сè уште е во експериментална фаза.

Станува збор за квантен компјутер изработен за научна и комерцијална примена, кој ќе им овозможи на корисниците да се научат да работат со него и да развиваат методи на програмирање.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.