x

Идните смартфони на Samsung што се преклопуваат може да имаат слот за S Pen

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 02 Ноември, 2022 од GSM.mk

Samsung го лансираше Galaxy Z Fold4 во август со поддршка за S Pen, но тој немаше слот за S Pen како Galaxy S22 Ultra. Па, тоа би можело да се промени со идните смартфони на Самсунг што се преклопуваат, бидејќи на состанокот со своите добавувачи минатиот месец, Самсунг потврди дека недостатокот на наменски отвор за пенкало на серијата Galaxy Z Fold е еден од предизвиците што треба да се решат за да се направи поставата попопуларен.

Корејскиот конгломерат првично планираше да вклучи слот за S Pen на Galaxy Z Fold4, а сакаше и водечки камери на смартфонот што се преклопува, но не можеше да го стори ниту едното, поради ограничувањата во тежината и дебелината.

Samsung Galaxy Z Fold4

Samsung сака да се подобри на двата фронта за да ја направи линијата на Fold попопуларна, покрај тоа што неговите преклопливи уреди ќе бидат полесни, потенки и поиздржливи. Компанијата, исто така, го нагласи развојот на софтвер кој одговара на соодносот на екранот 4:3 од серијата Fold и сака да го намали наборот на екранот за подобро корисничко искуство.

Освен што зборуваше за предизвиците со кои се соочува серијата Galaxy Fold, Samsung им кажа на своите добавувачи дека очекува пазарот на смартфони на преклопување да има CAGR до 80% до 2025 година.

Компанијата исто така очекува Apple да влезе во просторот на преклопување во 2024 година, но прво со лаптопи и таблети наместо паметни телефони. Освен тоа, Samsung откри дека корисниците на iPhone во нивните 20-ти и 30-ти години во Јужна Кореја ги менувале своите уреди со паметните телефони на Samsung што се преклопуваат со брзина 3-4 пати поголема од порано, а до 90% од сегашните корисници на смартфони на преклопување се очекува да купуваат паметни телефони на преклопување. како нивен следен уред.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.