x

Играта Call of Duty: Vanguard стана бесплатна по лошата продажба

Категорија: Рецензии // Игри Објавено на 01 Април, 2022 од GSM.mk

Новата игра Call of Duty: Vanguard, која се базира на Втората светска војна, стана достапна бесплатно одреден временски период, а причината е слабата продажба.

Ова е најновото продолжение на мегасеријата FPS со повеќе играчи на Activision која ќе биде бесплатна за играње, но ограничено време. Компанијата донела ваква одлука поради слабата продажба.

Мултиплеер компонентата на Call of Duty: Vanguard ќе биде бесплатна за PlayStation 5, Xbox Series X и S, PlayStation 4, Xbox One и PC од 30 март до 13 април, а во периодот од две недели гејмерите ќе имаат пристап до опсег на мапите и модовите на Vanguard.

Casablanca и Gondola, две мапи што се појавија во тековната сезона на игри, исто така ќе бидат вклучени заедно со The Alps, мапа што носи нов режим на трка во вооружување базиран на цели. Плејлистата со ротирачки папки ќе обезбеди и пристап до други мапи на Vanguard и постари класици на Call of Duty, вклучувајќи го и Shipment.

Vanguard излезе минатата година и предизвика различни реакции. Самата кампања не се разликуваше од претходните изданија на играта, додека режимите за мултиплеер навистина донесоа освежување.

Иако Vanguard беше најпродаваната игра во 2021 година, продажбата сепак беше за 36,1 отсто помала од Black Ops Cold War од 2020 година.

Претходно оваа година имаше информации дека Activision може да ја прескокне играта Call of Duty 2023, што ќе го прекине годишниот циклус на игри, што ќе биде последица на слабата продажба на играта Vanguard. Ако е така, тогаш тоа ќе биде прв пат во две децении новата игра Call of Duty да не го следи годишниот циклус.

Activision најверојатно ќе се обиде да ги привлече гејмерите со споменатиот двонеделен бесплатен период.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.