x

Игрите на Google Play Store доаѓаат на Windows 10 и 11 следната година

Категорија: Занимливости Објавено на 14 Декември, 2021 од GSM.mk

За време на овогодинешните Game Awards, беше објавено изненадувачко соопштение од портпаролот на Google - игрите пронајдени на Google Play ќе добијат мајчин поддршка на Windows 10 и 11 почнувајќи од следната година. Повторно, со оглед на тоа што Мајкрософт веќе има партнерство со Амазон за да ги наведе своите апликации на Microsoft Store на Windows 11, беше само прашање на време и Google да се вклучи.

Сепак, додека Мајкрософт и Амазон официјално го објавија своето партнерство, се чини дека Google го прави тоа сам. Портпаролот не навлезе во многу детали, но рече дека игрите ќе бидат достапни преку апликацијата Google развиена на Windows 10 и 11 и дека ќе има чувство на континуитет.

На пример, можете да започнете игра на вашиот телефон со Android и да продолжите каде што сте застанале на вашиот лаптоп или десктоп компјутер.

Како што истакнавме, Google не откри многу за интеграцијата, но рече дека повеќе информации доаѓаат наскоро. Се надеваме дека овие напори ќе се прошират и на други категории на апликации и дека сите игри на Google Play ќе бидат достапни за компјутер.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.