x

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100% за 12 минути

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 06 Октомври, 2022 од GSM.mk

Производителите на телефони деновиве се тркаат за издавање на уред со сензор Samsung HP1 од 200 MP, а еден од тие производители е Infinix, кој штотуку го лансираше својот паметен телефон Infinix Zero Ultra.

Компанијата со седиште во Хонгконг, која ги дизајнира своите телефони во Франција, постави 6,8-инчен AMOLED екран со заоблени рабови на предниот дел на својот нов уред, со резолуција FHD+. Со цел движењето низ корисничкиот интерфејс да биде непречено и добра видливост, дисплејот се освежува со брзина од 120 HZ и може да достигне 900 nits.

Ако името Ultra ве наведе да помислите дека станува збор за флегшип уред, тогаш ќе ве разочара фактот што овој паметен телефон се напојува со чипсет MediaTek Dimensity 920. Сепак, тоа не значи дека уредот нема да има добри перформанси во секојдневната работа - напротив, најголем конкурент на овој процесор е Snapdragon 778G, што значи дека клиентите ќе добијат повеќе од задоволителни перформанси.


На задната страна на уредот има систем со три камери. Главната камера е Samsung HP1 сензор од 200 MP со оптичка стабилизација, па нема сомнеж дека клиентите ќе бидат задоволни од фотографиите. За жал, фактот дека Infinix Zero Ultra не е флегшип уред најдобро се одразува во фактот што снимањето е ограничено на 4K 30 fps. Секундарните камери се ултраширокоаколната од 13 MP и сензор за длабочина од 2 MP. Камерата од 32 MP во исечокот на екранот е задолжена за селфи.

Сепак, она што водечките уреди можат да го наречат телефонот Infinix Zero Ultra е брзината на полнење - батеријата со две ќелии со капацитет од 4.500 mAh се полни со брзина од 180 W, а Infinix тврди дека уредот може да се наполни за само 12 минути. Недостасува поддршка за безжично полнење, но купувачите ќе можат да најдат полнач GaN во кутијата.

Infinix Zero Ultra доаѓа во конфигурација со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија, во црно-бело, а клиентите ќе треба да издвојат 520 долари за него. Не се знае дали и кога ќе се најде на нашиот пазар.
Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.