x

Instagram има повеќе од двe милијарди корисници

Категорија: Занимливости Објавено на 16 Декември, 2021 од GSM.mk

Социјалната мрежа Instagram ја надмина границата од две милијарди активни корисници месечно, пишува CNBC.

Анонимни вработени во Instagram ја соопштија оваа информација за CNBC, а платформата во сопственост на компанијата Meta официјално се нема огласено. Причината за тоа веројатно е што веќе со месеци е на удар на критики поради наводно лошо влијание на децата и тинејџерите.

Последен пат Instagram соопшти статистика, односно број на корисници, во 2018 година кога потврди дека е надмината границата од милијарда корисници. Три години беа потребни за апликацијата да го надмине тој број.

Вработените кои ја открија оваа информација за CNBC тврдат дека и самите дознале за новиот број во текот на интерни разговори. Границата од две милијарди долари корисници е мината пред Facebook да ја донесе одлуката за промена на името во Meta.

Instagram очајно се обидува да биде пред TikTok, апликација која исклучително брзо расте и во септември ја надмина бројката од милијарда години. Затоа сега воведува новитети со кои сака да конкурира на TikTok.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.