x

Инстаграм тестира вертикално прикажување на Stories

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 14 Јануари, 2022 од GSM.mk

Инстаграм тестира нов вертикален свиток за Stories во Турција и Бразил. Ова ќе ја стави контролата на допир во согласност со Reels и ривалот TikTok.

Инстаграм соопшти уште во февруари 2021 година дека работи на вертикално лизгачки приказни. Досега, Stories можеше да се движи хоризонтално.

Сега со вертикално лизгање, можете да преминете од приказна на еден корисник до друга, додека хоризонталното лизгање ќе се префрла помеѓу различни приказни од истиот корисник.

Еве погледнете како ќе функционираат Stories.

Не е јасно кога ќе ви пристигне новиот метод на лизгање на Stories, па дури и ако сигурно доаѓа. Во овој момент, Инстраграм можеби само прави A/B тестирање и ќе одлучи дали ќе ја вклучи функцијата целосно.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.