x

iOS 14: TikTok и 53 други апликации кои го шпионираат вашиот iPhone!

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 01 Јули, 2020 од GSM.mk

iOS 14 откри кои апликации го шпинориаат вашиот iPhone уред:

Во март, истражувачите Talal Haj Bakry и Tommy Mysk открија кои Android и iOS апликации, вклучувајќи ја и мегапопуларната кинеска апликација, TikTok автоматски го шпионираат вашиот смартфон.

Поточно, станува збор за автоматско регистрирање на сите работи кои корисникот ги има копирано и ставено во clipboard. 

Секси селфиња? Копирани лозинки? Информации од картички? Се што сте копирале, апликациите можно е сами да го имаат преземено.

Ова е целосната листа на вакви апликации:

News
– ABC News
– Al Jazeera English
– CBC News
– CBS News
– CNBC
– Fox News
– News Break
– New York Times
– NPR
– ntv Nachricten
– Reuters
– Russia Today
– Stern Nachrichten
– The Economist
– The Huffington Post
– The Wall Street Journal
– Vice News

Games
– 8 Ball Pool
– AMAZE!!!
– Bejeweled
– Block Puzzle
– Classic Bejeweled
– Classic Bejeweled HD
– FlipTheGun
– Fruit Ninja
– Golfmasters
– Letter Soup
– Love Nikki
– My Emma
– Plants vs Zombies Heroes
– Pooking – Billiards City
– PUBG Mobile
– Tomb of the Mask
– Tomb of the Mask: Color
– Total Party Killer
– Watermarbling

Social
– TikTok
– ToTalk
– Truecaller
– Viber
– Weibo
– Zoosk

Other
– 10% Happier: Meditation
– 5-0 Radio Police Scanner
– Accuweather
– AliExpress Shopping App
– Bed Bath & Beyond
– Dazn
– Hotels.com
– Hotel Tonight
– Overstock
– Pigment – Adult Coloring Book to Color
– Sky Ticket
– The Weather Network

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 4

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65