x

iPhone 12 Pro: Совети и трикови

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 04 Декември, 2020 од GSM.mk

Доколку сакате да го добиете целоснот iPhone 12 искуство, овие совети и трикови ќе ви помогнат во тоа:

Да почнеме со основите, па потоа ќе преминеме во поинтересните карактеристики:

Брз пристап до камерата

На вашиот Lock Screen има копче за камерата во долниот десен агол кое може да го притиснете. Но, покрај тоа може и да лизнете кон лево со вашиот прст на екранот и веднаш да ја добиете камерата.

Spotlight Search

Следниот чекор е наречен Spotlight Search. Се што е потребно е да лизнете надоле од средината на екранот. Најверојатно тоа веќе го знаевте, но можеби не сте знаеле дека покрај името на апликацијата може да напишете и било која функција или setting кој го барате. На пример, може сакате да додадете нова азбука на тастатурата. Нема потреба да ја барате опцијата преку Settings, наместо тоа можете да напишете "Language" директно на Spotlight Search.

Користете стандарден формат како JPEG

Друг совет кај камерите е да користите стандарден формат за да може лесно да ги споделите сликите со компјутер или друг Android уред. Како основа, iPhone уредите обичн користат понов формат кој другите уреди не го препознаваат. Затоа, одете во Settings - Camera - Formats и селектирајте "Most compatible format", наместо "Most efficient". 

Full-page screenshot

Сите знаеме како да направиме обичен screenshot со копчето за заклучување и копчето за звук. Но, доколку сакате да опфатите цела страна кога пребарувате на Safari, направете screenshot на стандарден начин, кликнете на сликата пред да се зачува и кликнете "Full page". 

Siri акцент

Интересен совет - знаете дека може да го промените акцентот на Siri? Отворете Spotlight Search и кликнете "Siri Voice". Тука може да одберете меѓу различни акценти, како и дали сакате Siri да има машки или женски глас.

AR Measure апликација

iPhone 12 / Pro / Max: tips and tricks

Доколку имате уред од iPhone 12 серијата, сигурно знаете дека LiDAR сензорот е одличен за AR. Еден едноставен начин да користите AR е преку AR Measure апликацијата.

Како да скриете слика?

Дали знаете дека може да криете фотографии од Camera Roll? Едноставно одберете ги фотографиите кои сакате да ги скриете, кликнете Share и селектирајте Hide. Ова значи дека не се избришани, но само вие ќе имате пристап до нив. 

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.