x

iPhone XS vs Galaxy S9 vs G7: Споредба на спецификации

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 14 Септември, 2018 од GSM.mk

Новите iPhone модели доаѓаат со одлични хардверски и софтверски подобрувања. Но, колку се всушност добри, особено споредени со нивната најголема конкуренција, Galaxy S9 и G7?


                                         iPhone Xs                     Galaxy S9                     LG G7 ThinQ


Дисплеј
Големина

5.8 инчи 5.8 инчи 6.1 инчи
Резолуција

 1125 x 2436 пиксели 1440 x 2960 пиксели 1440 x 3120 пиксели

Густина на пиксели


463 ppi 568 ppi 563 ppi

Технологија


OLED Super AMOLED IPS LCD

Тело-дисплеј сооднос


81.23 % 84.36 % 82.97 %


Камери
Задна12 мегапиксели

12 мегапиксели16 мегапиксели
Блиц

Quad LEDLEDLED
Функции                                                  

Оптичка стабилизација, Face    ID, Автофокус, дигитален зум,  BSI                           Оптичка стабилизација, RAW,                     автофокус, HDR, Face         IDFace ID, RAW, дигитален зум, HDR
Предна камера

7 мегапиксели                      8 мегапиксели                     8 мегапиксели     


Дизајн
Димензии   5.65 x 2.79 x 0.30 инчи

   5.81 x 2.70 x 0.33 инчи   6.03 x 2.83 x 0.31 инчи
МатеријалиСтакло и челик          Стакло и алуминиум         Стакло и алуминиум


Хардвер

Чип

Apple A12 BionicQualcomm Snapdragon 845 SDM845Qualcomm Snapdragon 845 SDM845

Процесор

Hexa-core, 64-bit, 7 nmOcta-core, 2800 MHz, Kryo 385, 64-bit, 10 nmOcta-core, 2800 MHz, Kryo 385, 64-bit, 10 nm

Батерија 

/3000 mAh3000 mAh

Безжично полнење

     Да             Да                                                 Да

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.