x

Избришете ги овие апликации - можно е некој да ве прислушкува!

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 11 Ноември, 2015 од GSM.mk

Истражителот Брајан Хил, кој е специјализиран за дигитална форензика, откри дека било кој многу лесно може да прислушкува друга личност со помош на две апликации – mSpy и FlexiSpy. Овие апликации овозможуваат пристап до личните податоци...

Една жена тврди дека тоа ѝ се случило, па го пријавила својот поранешен сопруг дека во тајност на нејзиниот мобилен инсталирал апликација со чија помош може да ја следи.

„Никогаш не знам дали тој ги гледа пораките кои ги испраќам преку телефонот, или ги прислушкува моите телефонски разговори“, истакнала оваа жена за време на пријавувањето на поранешниот сопруг.

Овие две апликации се симнуваат од официјалните страници на произведувачите и не постои Андроид и Ејпл маркет. Чинат околу осум долари месечно, а често се користат за надгледување на децата и вработените.

Лицата кои сакаат да некого шпионираат доволно е да го искористат моментот на невнимание на сопственикот на мобилниот за да инсталираат една од овие апликации кои ќе овозможат увид во активноста на телефонот како и движењето на таа личност.

FlexiSpy е „користен“ за прислушкување на телефонските разговори, но потребно е време за негово инсталирање. И двете компании напоменуваат дека корисниците на апликациите, најпрво поради законот, би требало да користат надоградба само на телефоните чии сопственици на пример поради „заштита“ на своите деца, но јасно е дека многу корисници, но јасно е дека многу корисници ја злоупотребуваат „предноста“ на овие апликации, применувајќи ги на пример на „потенцијалните неверни“ партнери.

Експертите советуваат да секогаш внимавате на вашиот мобилен со вас, или да наместите шифра за отклучување.

Извор: Puls24.mk

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.