x

Како да деинсталирате iOS 14 и да се вратите на iOS 13?

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 21 Јули, 2020 од GSM.mk

iOS 14 е новиот update за iPhone уредите, чија бета верзија е веќе достапна за симнување..

Секој кој сака може да ја испроба бета верзијата на iOS 14 и им дава на корисниците поглед кон новиот софтвер кој ќе биде достапен во септември, истовремено си iPhone 12 серијата. Но, како и со секоја бета програма, iOS 14 може да има неколку потенцијални проблеми поради кои корисниците би сакале да ја деинсталираат.

1. Со цел да го деинсталирате iOS 14 update-тот, потребно е целосно да го ресетирате вашиот уред. Доколку имате Windows компјутер, потребно е да имате инсталирано iTunes и да работи на најновата верзија. На Mac, истотака е потребно да работи на најновата верзија. Потоа, одете во System Preferences > Software Update.

2. Конектирајте го iPhone уредот со компјутерот преку кабел

3. Ставете го уредот во "recovery mode", користејќи ги чекорите подоле:

- За iPhone 6S и постар, држете го Sleep копчето и Home копчето истовремено додека не се појави recovery менито

- За iPhone 7 и 7 Plus, држете го Sleep копчето и копчето за зголемување звук

- За iPhone 8, брзо кликнете го копчето за зголемување звук, проследено од копчето за намалување звук

restore-prompt-in-finder-ios-14

4. Потоа, на десктоп екранот ќе се појави нотификација која ќе покаже дека е контектиран уред во recovery mode. Ќе бидете прашани дали сакате да обновите (Restore) или ажурирате (Update) уредот. Кликате на Restore. Со тоа, компјутерот ќе ја симне и ќе ја инсталира најновата iOS 13 верзија на уредот.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.