x

Како да ги користите целосни можности на вашиот телефон

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 16 Мај, 2022 од GSM.mk

Вашиот Android телефон е многу помоќен отколку што мислите. Може да направи повеќе од остварување повици и прелистување на интернет.

1. Далечински управувајте со вашиот десктоп компјутер

Ако сакате да направите нешто на вашиот Windows компјутер, но немате пристап до него во моментот, можете далечински да го контролирате од вашиот Android телефон. Сè што ви треба е да отидете во Google Play Store APK Download for Android, дигиталната библиотека на преземањето и инсталирањето на апликацијата Google Play Store. По инсталирањето, можете да преземете и инсталирате која било апликација за Android на вашиот компјутер со Windows, вклучувајќи ја и апликацијата Microsoft Remote Desktop .

Со апликацијата Microsoft Remote Desktop, можете далечински да пристапите до работната површина на вашиот компјутер од телефонот како да седите пред него. Можете да стартувате апликации, да пишувате на тастатурата, па дури и да го користите покажувачот на глувчето. Тоа е одличен начин да ги завршите работите кога сте далеку од вашиот компјутер.

2. Користете го како безжичен уред за складирање

Една од предностите на телефонот со голем капацитет е користењето како безжичен уред за складирање. Ова може да биде корисно ако треба брзо да префрлите некои датотеки помеѓу уредите или да ги споделите со некој друг. Сега се повеќе телефони доаѓаат со вградена поддршка за безжично складирање, па сè што треба да направите е да го овозможите во поставките, а потоа можете да пристапите до датотеките на вашиот телефон од кој било друг уред што поддржува безжично складирање.

За да го овозможите на вашиот телефон со Android, одете во Поставки -> Повеќе -> Поврзување и пренослива точка на пристап и вклучете ја опцијата Пренослива точка за пристап до Wi-Fi. Откако ќе се поврзете, вашиот телефон ќе се прикаже како Windows Explorer (или кој било друг менаџер на датотеки) во уредот и ќе можете да префрлате датотеки напред-назад исто како и со USB флеш-уредот.

3. Користете тастатура од трета страна

Стандардната тастатура што доаѓа со Android е добра, но подобри се достапни. Ако не сте задоволни со тастатурата на вашиот телефон, можете да инсталирате тастатура од трета страна од Play Store. Постојат достапни тастатури за различни јазици, а има дури и некои специјализирани за работи како емотикони и GIF-а. Една од најдобрите работи за Android е тоа што е многу приспособлив и има многу различни апликации за тастатура од кои можете да изберете. Значи, ако не ви се допаѓа стандардната тастатура, можете лесно да инсталирате нова.

3. Користете го како компас

Вашиот телефон има вграден магнетометар кој може да се користи како компас. Ако сте изгубени и треба да го пронајдете патот назад, можете да го користите телефонот како компас за да ви помогне да се вратите на вистинскиот пат. Само отворете ја апликацијата Compass и држете ја на ниво со земјата за да ја користите. Иглата ќе покажува во правец на магнетниот север и можете да ја користите за да се ориентирате. Дополнително, ако треба да закачите слика или да поставите полици, вашиот телефон може да се користи како ниво што ќе ви помогне да ги исправите работите. Само отворете ја апликацијата Компас и навалете го телефонот додека меурот не се најде во центарот на екранот. Потоа можете да го користите водичот за израмнување за да бидете сигурни дека сè е на ниво.

4. Користете го како далечински управувач

Ако имате Roku или Chromecast, можете да го користите телефонот како далечински управувач. Официјалните апликации се достапни за двата уреди за да ви овозможат да ги контролирате со вашиот телефон. Апликациите ќе ви овозможат да го промените каналот, да ја прилагодите јачината на звукот, па дури и да пребарувате за нова содржина. Дополнително, постојат неколку апликации за далечински управувач од трети лица кои можете да ги користите за да контролирате други уреди. Значи, ако имате телевизор или звучен систем што нема официјална апликација, можеби сепак ќе можете да најдете начин да го контролирате со вашиот телефон.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.