x

Како да ја подобрите батеријата на Samsung Galaxy S10?

Категорија: Совети Објавено на 28 Март, 2019 од GSM.mk

Доколку сте сопственик на S10, можеби и не сте толку импресионирани од неговата батерија, како од останатите спецификации кои ги нуди. Затоа, решивме да сподели неколку совети со кои може да ја подобрите нејзината издржливост:

1. Користете една од Power Saving опциите

How to improve the battery life of your Samsung Galaxy S10

Доколку не гледате филм, или не играте некоја 3D игра, тогаш би било паметно да ги проверите Power Saving опциите кои се наоѓаат во самиот One UI. "Високи перформанси" можеби звучат привлечно, но доколку сакате батеријата повеќе да трае можеби би требало да ги погледнете и останатите опции кои се достапни - како "Optimized".

2. Подобрете го Always On дисплејот

How to improve the battery life of your Samsung Galaxy S10

Always On дисплејот е дефинитивно корисна опција, но значително ја троши батеријата. За да ја исклучите во моменти кога не е потребно, се што треба е да одите во Found under Settings > Lock Screen > Always On Display.

3. Исклучете ги "Double Tap to Wake Up" и "Lift to Wake" функциите

How to improve the battery life of your Samsung Galaxy S10 Слично како со дисплејот, отклучување на уредот со два клика или со самото негово земање во рака е одлично, но истовремено штетно за батеријата.

4. Оптимизирајте ги апликациите кои ја трошат батеријата без потреба

How to improve the battery life of your Samsung Galaxy S10

Во Settings менито, проверете кои апликации работат секогаш во позадина и ја "цедат" батеријата без потреба.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.