x

Како да направите скриншот на iPad

Категорија: Новости // Таблети Објавено на 30 Март, 2021 од GSM.mk

IPad е моќен таблет што допрва треба да се надмине. Во последниве години, студентите, па дури и професионалците започнаа да ги користат iPad-ите како нивни главни компјутери.

Но, за разлика од конвенционалниот компјутер, правењето одредени работи на iPad на Apple е многу полесно и едноставно.

Да се направи слика од екранот е една од тие работи. Еве како брзо и лесно да снимате скриншот на iPad и дури да го уредувате.


Притиснете ги копчето за напојување и копчето за зголемување на јачината на звукот истовремено за да направите слика од екранот

Кога сакате да снимите скриншот од сè што има на вашиот екран на iPad, едноставно притиснете го копчето за напојување и копчето за зголемување на јачината на звукот на iPad истовремено, а потоа брзо ослободете ги. Ова работи на сите понови модели на iPad Pro, како и на iPad Air 2020 година.


Алтернативно, ако користите буџет за iPad 2020 или кој било друг модел кој има кружно копче Home, притиснете го и копчето за напојување исто, за да направите слика на екранот.

Откако брзо ќе ги притиснете и ослободите двете копчиња, екранот на iPad ќе трепка, што означува дека е снимена слика од екранот. После тоа, сликата од екранот што ја снимивте ќе се појави во скокачкиот прозорец на долниот лев агол на екранот, останувајќи таму неколку секунди.

Не треба да правите ништо повеќе, во тој случај сликата од екранот е зачувана на Фотографии. Но, ако сакате да ја уредите сликата од екранот токму сега, можете да ...


Допрете го дополнителниот прозорец за да ја уредите сликата од екранот

Може да го допрете скокачкиот прозорец на екранот додека е сè уште во долниот лев агол на екранот, со цел да го уредите. Користете го прстот или Apple Pencil за да нацртате слика од екранот со различните обележувачи со кои располагате.


Може да ја исечете сликата од екранот со држење и влечење на кој било од неговите истакнати агли. За да вратите или повторите некои дејства, користете ги двете копчиња лево од алатките за цртање. За да додадете текст, користете го копчето плус десно.

Кога ќе завршите со уредување на екранот на iPad, или допрете Готово и зачувајте го на Фотографии, или допрете го копчето Сподели на горниот десен агол на екранот за да го испратите на пријател.


Тоа е прилично многу! Сега знаете како да направите скриншот на вашиот iPad, да го уредите, да го споделите или да го зачувате за подоцнежна употреба.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.