x

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Категорија: Занимливости Објавено на 23 Јануари, 2021 од GSM.mk

Компанијата Tesla на Twitter објави видео во кое може да видиме како од прилика изгледа изработката на новата батерија 4680.

Во едноминутниот видео прилог е прикажан процесот на производство во повеќе фази, со помош на роботи.

Според компанијата, батеријата 4680 ќе биде шест пати посилна од актуелната технологија и ќе го зголеми дометот на возилата за 16%.

„Инженерите на Tesla потрошија многу време и енергија во изработката на новиот концепт. Не само што ќе донесе подобрување за возилата, туку и производството е поедноставно и бара помалку делови“, откри Маск.Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.