x

Кои Xiaomi смартфони ќе добијат Android 12?

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 02 Септември, 2021 од GSM.mk

Xiaomi треба да почне да го применува Android 12 на некои паметни телефони со MIUI 12.5 интерфејс.

Откриена е и неофицијалната листа на уреди на кинеската компанија кои ќе добијат ажурирање за Android 12.

Ако вашиот уред не се наоѓа на вашата листа, не губете надеж. Листата ги вклучува и уредите кои ги лансираше Xiaomi под брендот Redmi, POCO и Black Shark. Некои уреди се во интерна бета или затворена бета фаза на Android 12, па најверојатно ажурирањето ќе го добијат до крајот на годината.

Кои се тие?

Уреди во интерна бета верзија на Android 12:

 • MIX 4
 • Xiaomi Mi 11X / POCO F3 / Redmi K40
 • Mi 11 Lite 5G
 • Xiaomi Mi 10S
 • Mi 10 / Mi 10 Pro / Mi 10 Ultra
 • Xiaomi Mi 10T / Mi 10T Pro / Redmi K30S Ultra
 • Mi Pad 5 / Mi Pad 5 Pro / Mi Pad 5 Pro 5G
 • Redmi K30 Pro / Redmi K30 Zoom / POCO F2 Pro
 • Redmi Note 8 2021
 • POCO X3 Pro

Уреди во затворена бета верзија на Android 12:

 • Mi 11i / Mi 11X Pro / Redmi K40 Pro / Redmi K40 Pro+
 • Mi 11 / Mi 11 Pro / Mi 11 Ultra

Модели кои добиваат Android 12:

 • Mi MIX Fold
 • Xiaomi Mi 11 Lite 4G
 • Mi 10 Lite 5G / Mi 10 Lite Zoom / Mi 10 Youth 5G
 • Xiaomi Mi 10i / Mi 10T Lite
 • Mi Note 10 / Mi Note 10 Pro / Mi CC9 Pro
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite

Redmi и Poco уреди кои добиваат Android 12:

 • Redmi 10
 • Black Shark 3 series
 • Redmi 10X 5G / Redmi 10X Pro
 • Redmi Note 9S / Redmi Note 9 Pro / Redmi Note 9 Pro Max / Redmi Note 9 5G / Redmi Note 9T / Redmi Note 9 Pro 5G
 • POCO X2 / POCO X3 / POCO X3 NFC
 • Redmi K30 Ultra
 • Redmi K40 Gaming
 • POCO F3 GT
 • Redmi K30 / Redmi K30 5G / Redmi K30 5G Racing / Redmi K30i 5G
 • POCO M3 Pro 5G
 • POCO M3
 • Black Shark 4 series
 • Redmi Note 10 / Redmi Note 10S / Redmi Note 10T / Redmi Note 10 5G / Redmi Note 10 Pro / Redmi Note 10 Pro Max /Redmi Note 10 Pro 5G (China)
 • POCO M2 Pro
 • Redmi 9T / Redmi 9 Power / Redmi Note 9 4G (China)

Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.