x

Која е разликата помеѓу Linux и Windows?

Категорија: Занимливости Објавено на 06 Октомври, 2018 од GSM.mk

Веќе со децении се води војната околу прашањето „Кој е подобар оперативен систем: Linux или Windows?“. Некои ќе ви речат дека тоа е Linux, бидејќи е побезбеден. Други пак, велат дека Windows е подостапен, па затоа не треба да го менувате.

Вистинскиот одговор веројатно не постои.

Постојат неколку сегменти во кои двата оперативни системи драстично се разликуваат, па затоа треба да го одберете оној кој најмногу ви одговара. Се надеваме дека ова видео барем малку ќе ви го олесни изборот.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.