x

Колку е издржлив телефонот со најголема камера во светот?

Категорија: Рецензии // Телефони Објавено на 04 Август, 2022 од GSM.mk

Имаме шанса да видиме дали новиот телефон Xiaomi 12s Ultra, кој го краси најголемата камера на светот на задната страна, ќе успее да го преживее тестот за издржливост JerryRigEverything.

Xiaomi вложи многу труд и ресурси во системот на камера на својот нов телефон 12s Ultra, кој има тркалезна, монолитна испакнатина на задната страна што го штити сензорот Sony IMX989 и другите елементи.

Покрај тоа, Зак Нелсон од YouTube каналот JerryRigEverything откри дека споменатиот сензор има некои карактеристики што му овозможуваат да биде поотпорен на гребнатини во споредба со поконвенционалните сензори.

Кога станува збор за дисплејот, 12s Ultra користи калено стакло за својот екран, што може да се гребе од шестото ниво на скалата Мос, со подлабоки гребнатини на седмото ниво, што е вообичаено. Дисплејот има и Gorilla Glass Victus заштита.

Интересен факт што го откри јутјуберот е дека и покрај премиум материјалите што ги користи Xiaomi 12s Ultra, горниот раб на рамката со брендот Harmon Kardon е направен од пластика и треба да избегнува да ја изложува на остри предмети.

Конечно, кога станува збор за тестирање на издржливост при свиткување со раце, телефонот „преживеа“ (освен застрашувачкиот звук на пукање и малото крцкање во областа каде што се наоѓа антената).

На крајот, Xiaomi 12s Ultra остана напојуван и целосно функционален, што значи дека корисниците можат да очекуваат солиден уред за секојдневна работа.
Извор: Кајгана.мк


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.