x

Комисијата на ЕУ предлага отстранување на полначи од сите кутии за паметни телефони

Категорија: Занимливости Објавено на 24 Септември, 2021 од GSM.mk

Во новото соопштение за медиумите од страна на Европската комисија, Европската комисија изготвува закон за стандардизирање на приклучокот за полнење на сите потрошувачки уреди. Исто така, планира „усогласување“ на стандардот за брзо полнење и „раздвојување на продажбата на полначи од продажба на електронски уреди“. Овој предлог ќе се однесува на „паметни телефони, таблети, камери, слушалки, преносни звучници и рачни конзоли за видео игри“.

Комисијата официјално предлага четири работи:

-Усогласен приклучок за полнење за електронски уреди: USB-C ќе биде заедничката порта.

-Усогласена технологија за брзо полнење: ќе помогне да се спречат различни производители неоправдано да ја ограничат брзината на полнење и ќе помогне да се осигура дека брзината на полнење е иста при користење на било кој компатибилен полнач за уред.

-Раздвојување на продажбата на полнач од продажба на електронски уред: Комисијата вели дека потрошувачите од ЕУ веќе имаат просечно три полначи и ќе користат само два.

-Подобрени информации за потрошувачите: ОЕМ ќе треба да обезбедат информации за брзините на полнење и дали уредот поддржува брзо полнење.

Според Комисијата на ЕУ, европските потрошувачи трошат 2,4 милијарди евра годишно за самостојни полначи што не се вклучени со уреди. Исто така, се проценува дека 11.000 тони е-отпад се составени од фрлени/неискористени полначи секоја година. Комисијата на ЕУ се надева дека предложеното законодавство потенцијално би можело да им заштеди на потрошувачите 250 милиони евра годишно за непотребни набавки на полначи.

Стандардизацијата за брзо полнење е интересна. Многу кинески производители на телефони користат различни стандарди за брзо полнење за да се натпреваруваат едни со други, но повеќето ќе поддржат некаква форма на брзо полнење USB-C Power Delivery. Така, ОЕМ треба да обезбедат информации за брзо полнење за да бидат информирани за тоа какви брзини на полнење може да очекуваат од полначот што веќе го имаат дома.

Предложената легислатива најмногу ќе влијае на Apple. Needе треба да се префрлат од Lightning на USB-C. Со години се шпекулира дека Apple ќе го направи овој прекинувач, и иако MacBook и iPad на Apple веќе се префрлија на USB-C, неговите две најпопуларни линии на производи: iPhone и AirPods, продолжуваат да го користат Lightning кабелот. Ова би наштетило на продажбата на полначи и кабли на Apple, така што Apple не попушта без борба.

И покрај тоа, предложеното законодавство уште треба да биде одобрено со обична законодавна процедура (ко-одлука): Треба да биде усвоено од Парламентот и Советот на ЕУ. Откако (и ако) се одобри легислативата, ќе им се даде преоден период од 24 месеци на ОЕМ за транзиција кон новите закони на ЕУ.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45