x

Корисни iOS 13 трикови за iPhone 11, 11 Pro и 11 Pro Max!

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 05 Декември, 2019 од GSM.mk

Новиот update на Apple нуди неколку интересни функции и трикови, особено наменети за iPhone 11 серијата:

1. Dark Mode е ваш пријател, но треба да знаете кога да го користите

Dark Mode е една од најголемите функции кои пристигнаа со iOS 13 и е одличен. Неговото вклучување е лесно - одите во  Settings > Display & Brightness. Нашиот совет? Оставете го на автоматско ажурирање. На тој начин телефонот сам ќе ја регулира светлината на екранот и ќе може да одреди кога да користите - Dark Mode ноќе, обичен екран преку ден. 

Useful iOS 13 tips and tricks for iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max


2. Slide to Type

Android веќе подолго време ја имаа оваа опција на пишување, но iOS се приклучи малку подоцна на трендот. Со iOS 13 има нов начин на полесно пишување, кој може да го активирате во Settings -> General -> Keyboard.

Useful iOS 13 tips and tricks for iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max


3. Scroll screenshot

Како што кажува самото име, ова е нов вид на screenshot кој може да направите додека скролате или читате статии.


4. Чистење на Safari

Откако ќе завршите со сурфање, Safari може сам да ги исчисти табовите кои сте ги користеле. За тоа е потребно да одите во Settings, одите најдоле до Safari и селектирајте Close Tabs. 


5. Photos е сега одлична апликација за уредување на фотографии


6. Споделете забелешки со вашите пријатели


7. Блокирајте ги непознатите повици

Со iOS 13 има полесен начин да се ослободите од непознатите броеви кои ве бараат. Се што треба е да одите во  Settings > Phone и да ја вклучите Silence опцијата на долниот дел. 


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.