x

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Категорија: Совети Објавено на 21 Јули, 2022 од GSM.mk

Иако Windows 11 полека се приближува кон своето прво големо ажурирање Sun Valley 2, сепак нуди некои функции за кои можеби воопшто не сте знаеле, а кои можат да ви помогнат во секојдневната работа со оперативниот систем.

Некои од основните работи и функции на Windows 11 се на едноставно место, но некои се навистина тешко да се најдат.

Еве седум работи за кои можеби не сте знаеле дека постојат на Windows 11.

Voice Typing

Диктирањето на Windows е значително подобрено во последниве години, а Windows 11 го прави уште полесно и попристапно. Без разлика каде сте, притискањето на Win + H истовремено ќе ви овозможи да кажете порака, како на пр. команда за отворање на одредена апликација.

Пребарувач на емотикони и гифови

Ако сакате брзо да додадете емотикони или GIF на документ или порака, притиснете Win + . истовремено, по што ќе се појави прозорец кој ви овозможува да пребарувате и избирате емотикони или GIF-ови.

Скриено Start мени

Со десен клик на иконата од менито Start ќе се отвори прозорец со избор на корисни апликации што можеби ќе ви бидат потребни.

Скриено Context мени

Windows 11 донесе промена во Context менито, кога ќе кликнете со десното копче на одредена апликација или папка. Но, и ова може да се смени, бидејќи само во тој случај се оди на последната опција „Прикажи повеќе опции“ и се притиска Shift + F10, по што ќе се појави оригиналното Context мени.

Snap Layouts

Одете во Start Menu> Settings> System> Multitasking и исклучете ги сите layout-и за да имате повеќе функции за време на распоредувањето на апликациите и слично.

Прилагодуивање на јачината на звукот само за апликации

Ова е корисна, но тешко достапна функција во Windows 11. Ви овозможува да ја прилагодите јачината на звукот само во една апликација, додека во другите останува непроменета. Одете во Settings > System > Sound > Volume Mixer и ќе можете да ја прилагодите јачината на звукот за секоја апликација што е активна.

Hidden Clipboard

Windows 11 го подобри начинот на кој можете да копирате и залепите текст со иста брзина како притискање на CTRL + C и CTRL + V. Притиснете Win + V и ќе се појави прозорец со претходно копиран текст што можете да го залепите.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.