x

Корисниците потрошиле 133 милијарди долари на мобилни апликации во 2021 година

Категорија: Занимливости Објавено на 09 Декември, 2021 од GSM.mk

Како што се приближува 2021 година, имаме тенденција да се навраќаме на најголемите приказни и случувања во изминатите 12 месеци. SensorTower го објави својот годишен извештај за трошење на мобилни апликации и покажува јасна шема - и корисниците на Android и iOS трошат повеќе пари на апликации во споредба со 2020 година.

Вкупната сума потрошена на мобилни апликации во 2021 година достигна 133 милијарди долари, што е за околу 20% повеќе од сумата за 2020 година која беше проценета на 111,1 милијарди долари. Новите податоци за трошењето на апликациите беа составени врз основа на проектираните трошоци помеѓу 1 јануари и 31 декември 2021 година.

Consumers spent $133 billion on mobile apps in 2021

App Store на Apple сè уште претставува поголем дел од вкупниот број со 85,1 милијарди долари потрошени од корисниците или 17,7% повеќе од минатата година. Продавницата на Google Play заработи 47,9 милијарди долари во изминатите 12 месеци, што е за 23,5% повеќе од вкупниот износ за 2020 година. Во сегашната состојба, App Store на Apple заработува 1,8 пати повеќе приходи во споредба со Google Play Store.

Consumers spent $133 billion on mobile apps in 2021

Вкупните инсталации на апликации на двете продавници за апликации се зголемија за 0,5% во 2021 година, при што Google Play изнесува вкупно 111,3 милијарди инсталации, додека App Store во споредба со 32,3 милијарди. TikTok е најсимнуваната апликација во 2021 година и на iOS и на Android. Следат Facebook, Instagram, WhatsApp и Messenger на Meta, додека Telegram, Snapchat, Zoom, CapCut и Spotify ги заокружуваат првите 10.

Consumers spent $133 billion on mobile apps in 2021

TikTok, исто така, ја заслужи круната како апликација со најголема заработка во 2021 година, а SensorTower предвидува неверојатни 2,3 милијарди долари трошоци на платформата до крајот на годината.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.