x

Крај на скршените екрани на мобилните: Овој тип стакло е петпати поотпорен на кршење

Категорија: Занимливости Објавено на 07 Октомври, 2021 од GSM.mk

Според студијата објавена во научното списание Science, создаден е нов вид стакло, петпати поотпорно на кршење од стандардното стакло. На лесно кршливите екрани на паметните телефони конечно може да им дојде крајот.

Стаклено-акрилниот композитен материјал, кој „нуди комбинација на сила, цврстина и транспарентност“, го измислиле научниците од Универзитетот Мекгил во Монтреал, пренесува Daily Mail.

Гореспоменатото цврсто стакло е инспирирано од внатрешниот слој на школки од мекотели, познат и како седеф, и наликува на ѕид од испреплетени лего коцки.

„Иако во суштина е стакло, новиот материјал има отпорност што е повеќе како пластика и не се распаѓа при удар“, опишуваат истражувачите.

Кога ова ново стакло би се произведувало масовно и би се пласирало на пазарот, би можело да се користи како заштитно стакло на паметни телефони кои често пукаат дури и при најмали падови или удари. Школките од мекотели се составени од околу 95 проценти креда, која во чиста форма е многу кршлива, но седефот, кој ги покрива внатрешните лушпи, е многу флексибилен и ѝ овозможува на школката издржливост при удар без да се скрши.

„Неверојатно, но седефот има цврстина на цврст материјал и издржливост на мек материјал, што му дава најдобри карактеристики од двата света“, посочува Ален Ерлихер од Универзитетот Мекгил.

„Изработен е од цврсти парчиња креда, меѓу кои има слоеви на меки протеини кои се високо еластични. Оваа структура дава исклучителна сила, што ја прави 3000 пати посилна од материјалите што ја сочинуваат“, објасни Ерлихер и додаде дека „природата е мајстор за дизајн“.

„Со проучување на структурата на биолошките материјали и разбирање на нивното функционирање, таа обезбедува инспирација, а понекогаш и нацрти за нови материјали“, заклучува Ерлихер.

Досега при изработката на заштитните стакла на смартфоните се правеа компромиси помеѓу високата сила, цврстина и транспарентност, истакнуваат од Универзитетот Мекгил, додавајќи дека нивниот нов материјал е трипати посилен од обичното стакло, но и петпати поотпорен на кршење. Репликацијата на архитектурата на седефот со употреба на стаклени снегулки и акрилик во слоеви, резултираше со исклучително силен транспарентен материјал кој може да се произведе евтино и лесно.

Научниците од Универзитетот Мекгил во Канада отидоа чекор подалеку и го направија овој композитен материјал оптички транспарентен, со промена на индексот на прекршување на акрилната светлина.

„Со прилагодување на индексот на прекршување на светлиот акрилик, постигнавме дека беспрекорно се преклопува со стаклото за да се добие навистина транспарентен композит“, рече Али Амини, шеф на истражување на Универзитетот Мекгил.

Нивната следна задача е да го подобрат некршливото стакло со вградување паметни технологии што ќе му овозможат на материјалот да ги промени своите својства, како што се бојата, механичките својства и спроводливоста.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.