x

LG известува импресивни резултати во првиот квартал

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 30 Април, 2021 од GSM.mk

LG објави дека својата поделба за мобилни телефони ќе биде затворена оваа година, бидејќи не може да стане профитабилна на сегашниот пазар. Сепак, извештајот на компанијата потврдува дека сите други филијали имаат годишно зголемување на продажбата, со што вкупните приходи достигнуваат 901 милион американски долари - најмногу што LG има забележано во периодот од јануари до март.

Најголем одгледувач беше одделот за домашна забава. Луѓето што престојуваа дома резултираа во обновување на побарувачката во Северна Америка и Европа - традиционално профитабилни пазари каде што LG успеа да ја прошири продажбата на OLED и NanoCell телевизорите. Нагорниот тренд се очекува да продолжи и ќе биде насочен кон врвни производи.

Бизнисот со мобилни телефони веќе ја изведува својата лебедова песна - последниот обид да се спаси она што останува пред операциите да бидат прекинати подоцна оваа година. За време на Q1 2021 година, LG успеа да продаде телефони во вредност од 901 милион, што е точно исто како првиот квартал 2020 до децималната точка. Нема лансирани нови модели и акциите беа насочени кон постојните модели.

LG ќе го прераспредели целиот персонал во рамките на корпорацијата, ќе оди на ликвидација на средства, ќе ги обештети партнерите и добавувачите на поддршка на услугите.

Сите активности за продажба на одделот за мобилни комуникации ќе бидат прекинати на крајот на јули и тогаш ќе биде објавен извештајот за вториот квартал, откривајќи ги конечните бројки, каде што LG ќе покаже дефект помеѓу продолжената и прекинатата работа.Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.