x

M1 Pro и M1 Max SoC на Apple се официјални со многу подобрени перформанси во однос на M1

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 19 Октомври, 2021 од GSM.mk

Apple вчера ги претстави своите два најнови компјутерски фокусирани системи базирани на ARM Systems-On-a-Chip (SOCs), M1 Pro и M1 Max. Во споредба со М1 што дебитираше во ноември минатата година, овие имаат 70% побрзи перформанси на процесорот.

Кога станува збор за графика, разликата е уште поизразена, при што графичкиот процесор на M1 Pro е 2 пати побрз од оној во M1, додека M1 Max графичкиот процесор е до 4 пати побрз од оној на M1.

Ова им овозможува на „професионалните корисници да летаат низ најсложените работни графички текови“, се пофали Apple. Подобрен е и пропусниот опсег на меморијата, при што M1 Pro испорачува до 200 GB/s со поддршка до 32 GB унифицирана меморија. M1 Max ги носи работите на друго ниво со својата ширина на меморија од 400 GB/s (6 пати повеќе отколку што може да постигне оригиналниот M1) и поддршка за унифицирана меморија до 64 GB.

Apple M1 Pro

Apple посочува дека лаптопите Windows имаат 16 GB графичка меморија, додека новите MacBook со M1 Pro и M1 Max можат да користат многу повеќе доколку е потребно. Компанијата, исто така, ветува дека перформансите ќе бидат потполно исти без разлика дали се вклучени или работат на батерија. M1 Pro и M1 Max дополнително имаат подобрени медиумски мотори со посветени ProRes акцелератори за обработка на видео.

Apple M1 Max

M1 Pro и M1 Max се изградени на 5nm процес. M1 Pro има нов процесор со 10 јадра, со осум јадра со високи перформанси и две јадра со висока ефикасност. „Во споредба со најновиот 8-јадрен лаптоп чип за компјутер“, вели Apple, M1 Pro обезбедува до 1,7 пати повеќе перформанси на процесорот на исто ниво на моќност и ги постигнува врвните перформанси на чипот на компјутерот користејќи до 70% помала енергија.

Apple's M1 Pro and M1 Max SoCs are official with 70% faster CPU performance vs. M1

M1 Pro има графички процесор до 16 јадра, што наводно е „до 7 пати побрзо од интегрираната графика на најновиот чип за лаптоп со 8 јадра за компјутер“. Во споредба со „моќниот дискретен графички процесор за преносни компјутери“, M1 Pro „дава повеќе перформанси додека користи до 70% помалку енергија“.

Apple's M1 Pro and M1 Max SoCs are official with 70% faster CPU performance vs. M1

M1 Max го има истиот процесор како и M1 Pro, но додава „масивен“ графички процесор со 32 јадра. Сето ова додава до 57 милијарди транзистори, 70% повеќе од М1 Про и 3,5 пати повеќе од М1. Како таков, M1 Max е најголемиот чип што Епл некогаш го изградил. Графичкиот процесор "обезбедува перформанси споредливи со врвни графички процесори во компактен про или компјутерски лаптоп, додека троши до 40% помалку енергија", како и "перформанси слични на оние со највисокиот графички процесор во најголемите лаптопи за компјутери додека се користат до 100W помалку енергија “, велат од Apple.

Apple's M1 Pro and M1 Max SoCs are official with 70% faster CPU performance vs. M1

Очигледно, сите овие тврдења ќе бидат ставени на тестирање во реалниот свет во наредните денови и недели, откако луѓето ќе го добијат својот нов MacBook Pro со M1 Pro или M1 Max во основата. Од Apple велат дека со M1 Max, новиот MacBook Pro прави 13 пати побрзо сложено изведување на временската рамка во Final Cut Pro во споредба со претходниот генерален 13-инчен MacBook Pro. M1 Max обезбедува до 2 пати побрзо кодирање видео од M1 Pro, бидејќи има два забрзувачи ProRes. Новиот MacBook Pro со M1 Max може така да го кодира видеото на ProRes во компресор до 10 пати побрзо од 16-инчниот MacBook Pro од претходната генерација.

Apple's M1 Pro and M1 Max SoCs are official with 70% faster CPU performance vs. M1

И М1 Про и М1 Макс имаат 16-јадрен нервен мотор за забрзување на учењето на машината на уредот и подобрени перформанси на камерата, нов мотор со дисплеј за управување со повеќе надворешни екрани, дополнителни интегрирани контроли Thunderbolt 4 за уште поголем I/O пропусен опсег, Apple прилагоден процесор за сигнал за слика кој работи со Neural Engine за да користи пресметковно видео за да го подобри квалитетот на сликата за поостри видеа и поприродни тонови на кожата на вградената веб камера, и најновата Secure Enclave на Apple, хардверски потврдено сигурно подигнување и анти-траење експлоатација технологија.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45