x

Mac Pro со чипот M2 Extreme се очекува следната година

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 15 Март, 2022 од GSM.mk

Иако првично се очекуваше Apple да го претстави новиот Mac Pro подоцна оваа година, промоцијата на уредот се чини дека е одложена за 2023 година.

Според аналитичарот и новинар Марк Гурман, освежениот Apple Mac Pro би можело да го користи чипсетот M2 Extreme (аналитичарот смета дека чипот ќе го носи ова име). За време на својата презентација на Peek Performance минатата недела, Apple спомена дека M1 Ultra ќе биде најновиот чип на компанијата од серијата M1.

Според него, Apple ќе користи повеќе M1 Ultra чипови во Mac Pro, или како што тврди Gourmet тоа ќе биде M2 Extreme. Исто така, се верува дека ова е една од причините зошто Apple го одложи објавувањето на Mac Pro за 2023 година.

Многумина се прашуваат како Apple ќе пристапи кон освежувањето на Mac Pro. Ова е моментално најмодуларниот компјутер на компанијата и ќе биде интересно да се види како Apple ќе му пристапи на овој концепт со Apple Silicon чипови.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.