x

Мајкрософт ќе ја заврши поддршката на Adobe Flash за Windows 10 во јули

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 06 Мај, 2021 од GSM.mk

Adobe Flash го достигнува крајот на својот живот. Последниот клинец во неговиот ковчег доаѓа од „Мајкрософт“. Дури и откако Adobe официјално ја заврши поддршката за Flash на последниот ден од 2020 година, Flash останува компонента на Windows 10, сè додека Мајкрософт не го објави ажурирањето 21H1 за Виндоус 10. Распродажбата за ова ажурирање започнува овој месец и ќе ја отстрани компонентата Флеш од оперативниот систем.

Verge ја цитираше оваа промена со ажурирање објавено на блогот на Windows. Насловен како „Ажурирање на крајот на поддршката за Adobe Flash Player“, истакнува дека компонентата наречена „Ажурирање за отстранување на Adobe Flash Player“ ќе биде вклучена во кумулативната верзија 1507 за ажурирање на Windows 10, почнувајќи од јули. Машините на Windows 8.1, Виндоус Сервер 2012 и Windows Вграден 8 Стандард исто така ќе ја добијат оваа компонента преку ажурирање на месечно собирање и само за безбедност.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.