x

Мајкрософт објави 1,3 милијарди корисници на Windows 10 по извештајот за заработка

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 30 Април, 2021 од GSM.mk

По повикот за заработка на Мајкрософт во понеделникот, софтверската компанија објави дека додадела 300 милиони корисници во последната година.

Компанијата славеше дека надмина 1 милијарда корисници во март 2020 година и компанијата откри дека достигнала нов историски врв од 1,3 милијарди корисници.

Мајкрософт го заслужи скокот на побарувачката за растот на корисниците кои купуваат уреди со поголем екран, вклучително лаптопи и десктоп компјутери за време на пандемијата, каде имаше голема демографска содржина на корисници кои се префрлија на работа од дома.

Во извештајот за заработка на Мајкрософт за кварталот што завршува на 31 март 2021 година, бројките беа повисоки од проценките на аналитичарите. Приходите на „Мајкрософт“ беа 41,7 милијарди долари наспроти проценетите 41,03 милијарди долари, а нето приходите беа 15,5 милијарди долари, што е за 44% повеќе од претходната година. Солидните финансиски перформанси на Мајкрософт беа водени од приходите на Office 365 и Azure cloud услугите. Cloud решенијата на Microsoft генерираа 17,7 милијарди долари приход од комерцијален cloud, што е за 33% повеќе од претходната година.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.