x

Мicro:bit - Компјутер со ширина од 5 сантиметри и цена од 19 евра

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 02 Јуни, 2016 од GSM.mk

Компјутерот micro:bit кој е дело на BBC и беше поделен на стотина илјади британски ученици од седмо одделение конечно ќе влезе во продажба. Достапниот 32-битен компјутер на батерии чини само 22 долари или околу 19 евра и има Bluetooth поддршка, компас...

Самиот компјутер има димензии од 4 на 5 сантиметри, има две копчиња што може да се програмираат и имитација на екран составена од 25 LED сијалички и конектори.

иако делува смешно, децата можат да го користат како контролер за игри, како продолжеток на својот телефон, или пак како помош при училишните експерименти.


Извор: Kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.