x

Microsoft новитет: Неуништиво стакло за складирање податоци

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 26 Февруари, 2020 од GSM.mk

По сè изгледа Microsoft пронајде начин како да сочува поголемо количество податоци на неуништив материјал. Новата технологија користи посебно стакло и ласери за впишување податоци.

Информацијата се внесува во тн. „воксели”.

Стаклото е прилично издржливо, така што нема да се оштети ни со врела вода, ни со челична жица, а може да издржи и температури од 260 Целзиусови степени.

Податоците впишани на стаклото, ќе го преживеат сето тоа.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.