x

Microsoft Office добива нов UI

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 09 Јули, 2021 од GSM.mk

Windows 11 доаѓа со нов кориснички интерфејс и за да одговара на тоа, Мајкрософт излезе со нов редизајн на корисничкиот интерфејс и за својот Office. Ажурирањето засега е достапно само на „Инсајдерите“ (така ги повикува „Мајкрософт“ своите бета-тестери) и ќе биде достапен за пошироката јавност подоцна оваа година

Измените вклучуваат нов заокружен изглед што одговара на естетиката на Windows 11, а некои копчиња се ретуширани тука и таму во сите апликации на Office. Мајкрософт првично имаше намера да се оддалечи од традиционалната лента со ленти и да ја замени за командна лента. Во ова ажурирање, сепак, нема промена во овој поглед.

Можеби Microsoft постепено ќе воведе повеќе измени во следните недели и месеци пред да го донесе последното издание. Всушност, технолошкиот гигант прво рече дека ќе бидат потребни до две години пред да заврши редизајнот на Office, така што дури и по објавувањето на Windows 11, некои од функциите сè уште ќе бидат во тек.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.