x

Microsoft сака да ги зголеми цените за лиценците за Windows

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 30 Март, 2018 од GSM.mk

Потрошувачите имаат различни опции за Windows 10 или уреди со Chrome OS. Не треба да ја заборавиме достапноста на многу евтини таблети со дополнителни тастатури кои можат да се користат како мини-компјутери и се лесни за носење.

Водечките производители, исто така, посветуваат посебно внимание на нивните предлози од најскапиот ценовен сегмент, каде што конкуренцијата меѓу нив ќе достигне врвни нивоа до крајот на 2018 година.

Најновите податоци на Digitimes откриваат дека Microsoft размислува за интересна промена во својата стратегија, која најверојатно нема да им се допадне на потрошувачите. Компанијата планира да ги зголеми лиценците за претплата на Windows 10, откако ќе започнат со уредите од најскапиот ценовен сегмент. Ако сè оди според планот, промените ќе стапат на сила во втората половина од годината.

Сè уште немаме информации за тоа колку ќе биде планираното зголемување, но можеме да бидеме сигурни дека тоа ќе влијае на водечките производители на компјутери во индустријата.

Сигурно ова решение ќе го зголеми притисокот врз нив, бидејќи и во моментов се борат со постојано зголемување на цените на хардверските компоненти. Microsoft сѐ уште не ја коментираа официјално ситуацијата, што значи дека ќе треба да имаме повеќе трпение, за да разбереме за колку ќе се зголемат лиценците за Windows OS и дали ќе влијаат само на новите модели кои ќе ги видиме во 2018-та.

Времето ќе покаже како оваа стратегија ќе влијае на популарноста на уредите со платформата.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.