x

Милиони корисници имаат огромни трошоци поради надградба на Windows 10

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 01 Јули, 2021 од GSM.mk

Windows 11 ќе започне да пристигнува на уредите во наредните месеци, но се чини дека некои корисници на Windows 10 ќе се соочат со големи трошоци доколку сакаат да го надградат.

Ова е затоа што овој нов софтвер бара нешто што се нарекува TPM (Trusted Platform Module). Овој хардвер ја зголемува безбедноста на уредот, па се чини дека Microsoft сака Windows 11 да биде побезбеден за употреба. TPM модулите функционираат нудејќи дополнително ниво на заштита на самиот компјутер и, со зголемувањето на сајбер нападите, има смисла Microsoft да ја засили заштитата за своите милијарди корисници.

Јасно е дека повеќето луѓе би се согласиле дека ова е добар потег на американска технолошка компанија, но тоа може да значи дека некои корисници ќе мораат да го надградат својот компјутер пред да можат да инсталираат Windows 11. Секој компјутер што има процесор постар од осмата генерација на Intel Core и AMD Rizen 2000 нема да работи. Ова значи дека префрлањето на тековниот оперативен систем ќе ве чини скапо бидејќи практично ќе мора да купите нов компјутер.

За да им помогне на клиентите да знаат дали им треба нов компјутер, Microsoft лансираше веб-страница каде што е можно да се провери дали тековниот уред е компатибилен.

Microsoft  соопшти дека се надева дека ќе го објави новиот оперативен систем подоцна оваа година, но тоа не значи дека сите ќе можат да го надградат. Се чини дека наскоро ќе бидат претставени еден куп сосема нови компјутери со претходно инсталиран Windows 11, но ако сакате да ја задржите тековната машина, изданието ќе се пласира во фази. Ова значи дека некои сегашни корисници на Windows 10 нема да ги видат новите функции што доаѓаат на нивните уреди до 2022 година.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45