x

Моделите на Samsung Galaxy Watch може да добијат microLED дисплеи следната година

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 13 Јануари, 2023 од GSM.mk

Samsung е најголемиот снабдувач со OLED екрани за паметни телефони и паметни часовници. Серијата часовници на Apple користи Samsung OLED панели, а корејскиот технолошки гигант се обидува да го обезбеди своето лидерство со туркање на транзицијата кон технологијата на дисплеј од следната генерација.

Samsung Galaxy Watch models may get microLED displays next year

Најновиот извештај тврди дека Samsung формирал тим минатата година за комерцијализација на microLED дисплеи за паметни часовници. Компанијата во моментов продава премиум телевизори со microLED, така што создавањето комерцијално остварливо решение за паметни часовници не е премногу пресилен. Всушност, познавачите на оваа работа тврдат дека рокот на тимот е оваа година.

Сега, дури и ако новоформираниот тим на Samsung ја заврши работата, не би очекувале овогодинешните Galaxy Watches или Apple Watches да ги имаат овие дисплеи. Развојот на овогодинешните уреди за носење на двете компании веројатно веќе е финализиран, но часовниците следната година може да добијат солидна надградба.

microLED панелите се супериорни дури и во однос на OLED во однос на осветленоста и енергетската ефикасност и за возврат нудат подобра читливост на сончевата светлина.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.