x

Motorola Edge 30 Ultra е тука: 200MP камера, SD 8Plus Gen 1 чипсет, 125W полнење

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 09 Септември, 2022 од GSM.mk

Серијата Motorola Edge 30 е официјална со предводникот Edge 30 Ultra што се продава во Европа (овој телефон е базиран на Moto X30 Pro што излезе во Кина минатиот месец). Edge 30 Fusion и Edge 30 Neo се придружуваат, но ние ќе ги покриеме во посебна статија.

Edge 30 Ultra е врв на паметните телефони на Motorola. Ја носи камерата со највисоки мегапиксели во светот - ISOCELL HP1 од 200 MP - сензор од 1/1,22 инчи што врши поврзување на пиксели од 16-во-1 за добиени конечни слики од 12,5 MP со комбиниран чекор на пиксели од 2,56 µm. Сензорот исто така може да емитува фотографии од 50 MP со индивидуални пиксели од 1,28 μm, па дури и целосна резолуција од 200 MP со пиксели од 0,64 μm. Објективот напред има OIS и решетка f/1,95.

Motorola Edge 30 Ultra is here: 200MP cam, SD 8+ Gen 1 chipset, 125W charging

Другите две задни камери се 50MP ултраширок и 12MP Sony IMX663 телефото кој нуди 2x оптички зум. Селфи камерата е единицата OmniVision OV60a од 60 MP.

Продолжуваме кон екранот - тоа е 6,67-инчен FHD+ POLED со стапка на освежување од 144 Hz и максимална осветленост од 1250 nits.

Motorola Edge 30 Ultra is here: 200MP cam, SD 8+ Gen 1 chipset, 125W charging

Motorola Edge 30 Ultra го има најновиот Snapdragon 8+ Gen 1 5G чип со до 12 GB LPDDR5 RAM. Складирањето е до 512 GB.

Motorola Edge 30 Ultra is here: 200MP cam, SD 8+ Gen 1 chipset, 125W charging

Има батерија од 4.610 mAh, која може да потрае безжично полнење од 50 W или жично полнење од неверојатни 125 W TurboPower. Моторола вели дека можете да добиете 12 часа користење за само 7 минути на кабелот.

Motorola Edge 30 Ultra е во продажба од денес во Interstellar Black и Starlight White, почнувајќи од 900 евра за основната верзија за складирање 128 GB.

Motorola Edge 30 Ultra in: Interstellar BlackMotorola Edge 30 Ultra in: Interstellar BlackMotorola Edge 30 Ultra in: Starlight WhiteMotorola Edge 30 Ultra in: Starlight White

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.