x

Најавен новиот Nintendo Switch OLED, стигнува во октомври

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 08 Јули, 2021 од GSM.mk

По повеќемесечни шпекулации, Nintendo го потврди новиот Nintendo Switch OLED модел, кој има 7-инчен екран и поширок прилагодлив држач. Ќе чини 350 долари.

Во соопштението се нагласува дека уредот вклучува 64 GB внатрешна меморија, подобрен звук и вградена жична LAN порта. Покрај HD-поддршката на докот, не се споменува подобрување на перформансите или поддршка за 4K, а техничките спецификации на Nintendo потврдуваат дека достигнува максимум 1080p во ТВ-режим. Ќе го има во бело-црн финиш со бел док. Сите претходни Joy-Con контролери ќе бидат компатибилни со новата единица.

Пред објавата, се шпекулираше дека уредот ќе има 7-инчен OLED екран и побрз графички елемент од Nvidia, оспособен за 4K излез. Switch Lite од 200 долари ќе остане во оптек како послаб модел. Подолу можете да ги видите целосните технички спецификации.

Nintendo работи на ревидирање на хардверот за најпопуларниот хардвер, особено рачните системи како семејствата Game Boy, DS и 3DS. Switch е нешто помеѓу конзола и рачен систем и веќе воведе една хардверска ревизија со Switch Lite. Nintendo претходно тврдеше дека нема да објави ревизија на хардверот Switch годинава. И, се разбира, оваа објава доаѓа во контекст на постојаниот недостиг на полупроводници што се одразува на многу високо-технолошки индустрии, вклучително и на производство на гејмерски конзоли. Претседателот на Nintendo вели дека компанијата не е исклучок и дека недостигот влијаеше на снабдувањето со Switch. Ова значи дека можно е тешко да се најде редизајниран прекинувач OLED.

Дури и без ревизија на хардверот, сегашните Switch модели се продаваат многу добро. Системот се има продадено во скоро 80 ​​милиони примероци во двата достапни модели, што значи дека сега го победува и популарниот Nintendo 3DS. И неговиот софтвер не треба да се занемари, бидејќи популарната независна игра Animal Crossing: New Horizons се продаде во над 30 милиони примероци.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.