x

Најголемите новитети во Android N!

Категорија: Софтвер // Android Објавено на 07 Октомври, 2016 од GSM.mk

Следната верзија на Android ни носи огромен број на подобрувања и новости, па решивме да ги извадиме најголемите и најважните од нив. Да погледнеме...

1. Unicode 9 поддршка и нови емот-икони.

Unicode 9 support and new emojis

2. Google Assistant - конкуренција на Siri

Google Assistant

3. Clear all копче за апликациите

The 'Clear All' button that we've all been hoping for

4. Instant Apps

Ова е една од поголемите промени - кога ви треба апликација за да видите нешто, наместо да ја симнувате, едноставно делови од неа се лоадираат за да ја извршите акцијата.

Instant Apps

5. VR интерфејс

VR interface for Android N

6. Групирани нотификации, наместо прикажување на истите хронолошки

Bundled notifications

7. Повеќе опции во Quick Settings

More Quick Settings options

8. Night Mode

The Nightman cometh

9. Data saver

Ова е опција за намалување на трошењето на 3G/4G интернет преку оптимизирање на сите содржини.

Data saver

10. Калибрација на екранот

Display calibration

18. Зумирање на екранот

Screen Zoom

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.