x

Настан на Google на 19 октомври - што да очекувате

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 18 Октомври, 2021 од GSM.mk

Поминаа неколку години откако Google ја постави поставата на Пиксели оваа амбициозна. На настанот на 19 октомври, Google ќе ја врати линијата Pixel во значаен статус по пауза во 2020 година со Pixel 5. опремен со Snapdragon 765G. Линијата Pixel, исто така, ќе се врати на поконвенционалната постава на обичен, по разумна големина модел и поскап модел со плус големина.

Тензор чип

Све започнува со прилагодено развиен чип Tensor. Ќе ги напојува двата телефони на Google што ќе бидат претставени и се очекува да бидат способни да работат со слични на Apple A14 Bionic и Snapdragon 888 на Qualcomm.

Чипот Tensor е ко -развиен со Samsung и се вели дека е базиран на необјавениот Exynos 9855 - чип од 5nm со ниво на перформанси на Exynos 2100 во серијата Galaxy S21. Резултатите од раниот Geekbench не беа особено импресивни, но дознавме повеќе за архитектурата на чипот Tensor.

Google October 19 event - what to expect

Ќе работи со 4 ефикасни јадра на 1.8GHz, 2 јадра на 2.25GHz и 2 јадра на 2.8GHz. Гласините сугерираат дека тоа се 4 Cortex-A55, 2 Cortex-A76 и 2 Cortex-X1-од кои последното би било преседан, така што остануваме скептични во врска со тоа. Јадрата Cortex-X1 се големи и многу моќни, но исто така се многу желни за енергија и би било многу тешко да се спречат од прегревање или џвакање преку батеријата. На крајот, ќе го дознаеме гнилото за Tensor, но доволно е да кажеме дека тоа е водечки SoC во 2021 година.

Tensor ќе направи неколку специјални работи за Pixels од следната генерација. Овозможува астрофотографија, иако ви треба стабилна површина или статив. Тоа носи до 80% подобрување на перформансите, вели Google. И се одликува со безбедносниот чип Titan M2 за заштита од напади.

Google Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Google Pixel 6 и Pixel 6 Pro ќе бидат центарот на настанот. Разликите меѓу двете ќе бидат прилично голем опсег на екран, батерија и камери. Pixel 6 ќе има 6,4-инчен 1080x2340px AMOLED со брзина на освежување од 90Hz, додека Pixel 6 Pro ќе има понапреден 1440x3120px LTPO AMOLED со променлива брзина на освежување од 120Hz. Pixel 6 ќе се потпира на батерија од 4.600mAh, додека Pixel 6 Pro ќе има пакет од 5.000mAh.

Google October 19 event - what to expect

Во однос на камерата, двојката ќе го дели новиот сензор од 50MP 1/1.3-инчен Samsung GN1. Исто така, најверојатно ќе ја делат и ултрашироката камера од 12MP, која или ќе има автофокус или нема. Бидејќи нема специфично споменување за тоа во протекуваните материјали за промо, ние за жал работиме на крајната страна за да бидеме со фиксен фокус.

Pixel 6 Pro ќе напредува со трета камера, која недостасува на Pixel 6 - телефото со 48MP 4x, најверојатно зад објективот на перископ. Нејасни сме за сензорот зад тој, но Google задева до 20X зголемување благодарение на „Super Res Zoom“.

Google October 19 event - what to expect

Главната камера од 50MP на новите телефони „Pixel“ ќе фати до 150% повеќе светлина од главниот сензор во „Pixel 5".

Google October 19 event - what to expect

Селфи камерата на дуото Pixel 6 ќе има широко видно поле од 94 степени, за да сними повеќе луѓе во кадар.

Google October 19 event - what to expect

Фотографиите во режим на портрет ќе имаат корист од различните режими на замаглување и ќе можете да примените вештачка светлина на лицата во апликацијата Фотографии откако ќе ја направите сликата. Режимот за движење ќе „додаде дополнителна длабочина“ на сцената, додека „Замаглување на лице“ ќе комбинира остро лице со заматена слика.

Magic Eraser ќе ги отстрани луѓето и предметите од позадината на вашите слики, користејќи пополнување контекст, како во Photoshop.

Google October 19 event - what to expect

Двата телефони Pixel 6 ќе се полнат до 30W преку USB -C порта и безжично до 21W на Pixel 6 и 23W на Pixel 6 Pro, користејќи го новиот Pixel Stand - повеќе за тоа подолу.

Во однос на хардверот, серијата Pixel 6 ќе трае подолго благодарение на Gorilla Glass Victus и IP68 отпорност на вода и прашина.

Извештаите упатуваат на почетна цена од 649 евра за Pixel 6 и 899 евра за Pixel 6 Pro, иако знаејќи дека Google ги сними рекордите, тие звучат премногу добро за да бидат вистинити, за да не ги земеме здраво за готово.

Google Pixel Stand

Новиот држач за Google Pixel е направен од 39% рециклирани материјали. Се одликува со два намотки за полнење Qi - еден за паметни телефони и друг за погодни за носење. Pixel Stand ќе обезбеди 21W за Pixel 6 и 23W за Pixel 6 Pro, или до 15W за стандардни уреди поддржани од Qi. Има вграден вентилатор за ладење. Се шпекулира дека цената е 79 долари.

Google October 19 event - what to expectПреземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45